קרדיט צילום: מרכז סיור ולימוד בשבילנו

שיתוף פעולה בין ארגון אשכולות לקרן קיימת לישראל הוליד פרויקט חדש: טיולים מודרכים במהלך אוגוסט באתרים ובנופים מרהיבים הפרושים ברחבי הארץ בעלות סמלית של 10 שקלים למשתתף. הסיורים יתקיימו בימי חמישי בשעות הערביים הנעימות ובימי שישי בבוקר. השתתפות מותנית ברישום מראש באתר אשכולות

החופש הגדול כבר כאן, הילדים בבית והורים רבים טרודים בלמצוא רעיונות לטיולים, פעילויות ואטרקציות שיעזרו לעבור את החופש החם הזה בנעימים. אלא שעליית המחירים הדרמטית אשר לא פסחה כמעט על שום חלקה, הובילה גם להתייקרות פעילויות קיץ רבות מה שמקשה על רבים לאפשר לילדיהם להשתתף בהן.

קק"ל יחד עם ארגון אשכולות הרימו את הכפפה והם מציעים במהלך חודש אוגוסט 23' טיולים מודרכים ברחבי הארץ בעלות סמלית מאוד של 10 שקלים לאדם. הטיולים מתקיימים בימי חמישי בשעות הערב ובימי שישי בבוקר בין נופיה היפים של מדינתנו. בין שלל המסלולים שמוצעים ניתן למצוא סיור על גדות הירקון בתל אביב, בסוואנה של בקעת הירדן, סיור בעיר עכו העתיקה, במעיינות הסטף בהרי ירושלים, בעמק התכלת בצפת ועוד ועוד.

קרדיט צילום: אורן כהן

סיורי שקיעה בימי חמישי בערב בשעות , 18:00-21:00,  בתאריכים: ט"ז אב 3.8, ל' אב  7.8, ז'  אלול 24.8

 1. המזרח הפרוע ברמת הגולן – סיור במזרח הגולן באתרים נסתרים ופחות מוכרים, בהדרכת מרכז אשכולות קשת יהונתן בשיתוף קק"ל. במהלך הסיור נכיר חורבות מרשימות, תלים געשיים ואתרים מיוחדים נוספים, נשמע על המרחב מהלך התקופות ההיסטוריות ולעת השקיעה נתחקה אחר בע"ח, עקבות ועוד. נטפס לתצפית בגבעת אורחה, משם נמשיך לחאן ג'וחאדר הממלוכי, אחר כך נצא לסיור טבע קצר במאגר בוטמיה שם נשמע על תרומתה של קק"ל לפיתוח של מאגרי מים בגולן ונסיים בטבילה רטובה במעיין הג'וחאדר.
 2. משמר הירדן הישנה – נטייל במושבה משמר הירדן הישנה בהדרכת מרכז סיור ולימוד ראש פינה של אשכולות. נסייר במושבה "משמר הירדן הישנה" של קק"ל,  נשמע את סיפורה מהקמתה ועד חורבנה במלחמת העצמאות, הקשיים בהקמת המושבה, התמודדות עם חקלאות, מחלות ועוד.
 3. עכו פנים רבות לה – סיור ברחובות עכו העתיקה בהדרכת מרכז סיור ולימוד גליל של אשכולות בשיתוף קק"ל. נצא לסיור ממרכז המבקרים אל שער היבשה וחוף החומה אשר יספק תצפית מרהיבה למפרץ חיפה. נמשיך דרך רחוב השוק אל מגדל השעון, החאנים העתיקים והנמל , נחזור דרך המגדלור ונקודת הפריצה לכלא עכו בחזרה אל מרכז המבקרים.
 4. מופע נודד בעיר העתיקה צפת – סיור בסמטאות צפת, בהדרכת מרכז רוח צפת של אשכולות בשיתוף קק"ל. מופע נודד מיוחד בסמטאות העיר העתיקה של צפת, בין בתי כנסיות עתיקים, בליווי ניגונים ופיוטי סליחות, שופרות, תפילות וסיפורי מקום.
 5. חלוצים וחולמים בחניתה ומערת קשת – סיור במערת קשת שבפארק אדמית של קק"ל בהדרכת מרכז סיור ולימוד מורשת הגליל העליון של אשכולות. נספר על היווצרות המערה והנוף המרהיב הנשקף ממנה, על נחישותם של החלוצים שעלו להקים את חניתה הסמוכה, על גבורתו של הקצין אמיר מיטל ז"ל שמונצח בתצפית נוספת סמוכה ועוד.
 6. ליל ירח בהר הגלבוע – בהדרכת מרכז סיור גלבוע מעיינות של אשכולות בשיתוף קק"ל. במהלך הסיור נצפה על העמק המדהים הנשקף מההר, נשמע סיפורים מאז והיום, נגיע למצפורים מיוחדים, ונתפעל מהכוח האדיר של טורבינות הרוח שעל ראש הגלבוע.
 7. סליחות וטבע בפארק המעיינות – סיור עם מרכז סיור ולימוד גלבוע מעיינות של אשכולות בשיתוף קק"ל בטבע הפתוח של עמק עמק המעיינות בו נצעד בשטחו של פארק המעיינות ונתחבר לימי הסליחות דרך השטח, המים והנופים.
 8. זיכרון יעקב שלי – סיור ברחובות המושבת הפסטורלית בין בתי הראשונים ואתרים מסקרנים. בהדרכת מרכז סיור ולימוד אשכולות בשבילנו בשיתוף קק"ל. נפתח "בבירכה", מקור המים הראשון של אנשי המושבה המשמש עד היום כמקווה טהרה ראשון במעלה, נמשיך אל לב המושבה והמדרחוב, נבקר בגן טיול הסמוך לבית הפקידות המשמש כיום מוזיאון העלייה הראשונה, נמשיך אל בית אהרונסון ונחשף למסירות הנפש ואהבת הארץ של מחתרת ניל"י. ברח' המייסדים נתרשם מהגלריות, מבתי הראשונים ומהאווירה הציורית של המקום. בבריכת בנימין נכיר את דמותו של "הנדיב הידוע" ותרומתו לאנשי המושבות. את סיורינו נסכם בסמוך לבית הכנסת הגדול והמפואר, הקרוי על שם אביו של הברון.
 9. סיור בסוואנה של בקעת הירדן – בהדרכת מרכז סיור ולימוד בקעת הירדן של אשכולות ובשיתוף קק"ל. נעבור את גדר המערכת באישור צבאי מיוחד, נצפה על מטעי התמרים הגדלים על גדות הנהר ונמשיך למרחב בתולי מלא טבע וציפורים אשר בעונה זו עוצרות למנוחה בפונדק הדרכים.
 10. הראשון לשומרון – במהלך הסיור שיתקיים בהדרכת מרכז סיור ולימוד שומרון של אשכולות בשיתוף קק"ל, נשמע על סיפורו של היישוב הראשון בשומרון –  קדומים. נצעד ברחובות ובין הבתים השונים עם סיפורי העלייה לקרקע של גרעין 'אלון מורה' , הקשיים והפריחה הגדולה של יישובי השומרון.
 11. על גדות הירקון: ראש ציפור – בהדרכת מרכז סיור ולימוד בשבילוד – סיור קליל ומרענן בימי הקיץ החמים בראש ציפור ומתחם שבע תחנות בפארק הירקון באתר קק"ל, בהדרכת מרכז סיור ולימוד בשבילוד של אשכולות. נתחיל בתצפית ראש ציפור, נשמע את סיפור הקמתו של הפארק, על אדם אחד עם חלומות גדולים, ועל 2 הנחלים שהביאו למקום את שמו המיוחד. משם נמשיך למתחם שבע תחנות, נשמע על הכפר שישב ממש כאן ועל החיים שעטפו את המרחב שסביב, נמשיך בסיורינו ונבקר בגן הסלעים ובגן הטרופי.
 12. יער צרעה – סיור באתר קק"ל: יער הנשיא – יער צרעה שבשפלת יהודה בהדרכת מרכז מדרשת חברון של אשכולות. נלך לאורך שביל הפסלים, נכיר את סיפורו של אזור הביניים, שפלת יהודה, נכיר את דמותו של שמשון ומלחמותיו בפלשתים, ונבקר בקבר שמשון.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here